2018.03.10 15:35 Kamil

Uczyli CIĘ o „TYM” na LEKCJACH w SZKOLE? Prawdopodobnie cały czas ŻYJESZ w BŁĘDZIE!

To czego nauczyliśmy się podczas szkolnych lekcji staramy się zapamiętać do końca życia, ponieważ czasem warto zabłysnąć wiedzą w towarzystwie znajomych. Niestety wiele informacji, które chłonęliśmy jako dzieci, straciły na aktualności, bądź zostały podważone. Przed wami lista szkolnych mitów, które nijak mają się do rzeczywistości!

 

O tym, że pluton jest planetą mogliśmy usłyszeć podczas omawiania układu słonecznego na lekcjach geografii. Niestety w 2003 roku w pewnej odległości za plutonem natrafiono na ślad większej planety, którą nazwano Eris. Wywołało to ogromne poruszenie w środowisku akademickim. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy Pluton zasługuje na kategorię planety. Po wielu naradach pluton wypadł z Układu Słonecznego i został zdegradowany do rangi planety karłowatej.

 

Wpajano nam również, że diament to najtwardsza substancja na Ziemi. Otóż nie! Od 2009 roku jesteśmy świadomi istnienia substancji twardszych od  niego. To lonsdejlit oraz WBT, czyli odmiany azotku boru o strukturze przypominającej diament, która powstaje podczas erupcji wulkanów. Naukowcom było jednak mało i w 2013 roku utworzyli wyjątkowo wytrzymały, wzmocniony nanotechnicznie sześcienny azotek boru, który jest twardszy do dwóch wymienionych substancji.

 

Czas na historię! Surowi historycy podczas lekcji omawiających czasy starożytnego Egiptu tłumaczyli nam, że przy budowie ogromnych piramid pracowali niewolnicy, którzy byli Żydami. Teorię tą obalił profesor Amihai Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jeruzalem, który stwierdził, że nie mogli tego zrobić, gdyż jeszcze nie istnieli! Grobowce egipskich władców wznosili rodzimi robotnicy, których rekrutowano spośród ubogich rodzin.

 

Oglądając zdjęcia z satelity na Orbicie, czy Księżyca i patrząc na terytorium Chin mówimy zawsze: O! Tutaj widać Wielki Mur Chiński. Jak się okazuje jest to mit. Wątpliwości rozwiał w 2003 roku chiński astronauta, Yang Liwei, który przyznał, że z perspektywy kosmosu nie dostrzeżemy Muru! Jest to możliwe pod warunkiem, gdy znajduje się na nim śnieg, a zdjęcie jest robione kamerą z dużym zoomem, tylko ze stacji kosmicznej. Jak podkreślają naukowcy z Księżyca jest to w ogóle niemożliwe. Z naszego naturalnego satelity zobaczymy tylko piękną biało-niebieską sferę z plamami przeświecającej zieleni i żółci.

 

Na lekcjach biologii uczono nas o pięciu królestwach natury. Roślin, zwierząt, bakterii, grzybów i protistów. Niestety klasyfikacja ta straciła na aktualności! Dziś odkryto nowe gatunki, bardziej skomplikowane od tych, które poznaliśmy na lekcjach. Wiemy już o archeonach-drobnych, pierwotnie bezjądrowych jednokomórkowcach, a także o bakteriach właściwych (eubakteriach), który to termin obejmuje wszystkie prokarionty niebędące archeonami.

 

To tylko kilka przykładów zmian, jakie zaszły przez ostatnie lata. Świadczy to, o tym, że świat, jak i nauka przez ostatnie kilkanaście lat poszły zdecydowanie do przodu.

 

źródła: tvnmeteo.tvn24.pl, foto youtube.com


Komentarze

Zobacz także